kredenc. Bardejov +421 918 885 083 | František Hvizda +421 908 989 920 kredenc@mojkredenc.sk

Prievidza

ERBIA, Plnený ertlovský perník

Tradičné domáce perníky pečie v Prievidzi dnes už štvrtá generácia Ertlovcov.

Keď sa ešte za Rakúsko-Uhorska Jozef Ertl v ďalekej Budapešti začal učiť u istého výtvarníka, nikto netušil, že je to vlastne začiatok viac ako 100-ročnej pernikárskej rodinnej tradície. U majstra, ktorého meno malo cveng nielen v Budapešti, ale v celej monarchii, sa poctivo priúčal tomuto sladkému a voňavému remeslu, až v roku 1904 získal tovarišský výučný list a začal piecť prvé perníčky podľa vlastnej receptúry.

Ako vtedajšie zvyklosti kázali, mladý tovariš sa vybral na vandrovku po monarchii a cesty ho tak trochu symbolicky doviedli až do rodiska jeho otca do Prievidze. Žiaľ, Jozef Ertl veľmi rýchlo prišiel o oboch rodičov, ako najstarší z 9-tich súrodencov sa preto musel postarať nielen o seba, ale aj o ďalších 8 osirelých hladných krkov. Neostávalo mu teda nič iné, len vysúkať rukávy a poriadne sa pustiť do svojho remesla. Práve v Prievidzi stretol aj svoju vyvolenú. Postupne si tu teda založil nielen remeslo, ale aj vlastnú veľkú rodinu.

Nikdy nemôžete zabudnúť na to, že perníky sa vlastne kedysi piekli v chudobe a boli pre nás vzácnosťou. Potom však nastúpili kruté 50-te roky a režim sa so živnostníkmi nemaznal. Jeden zo synov, Florián Ertl sa len tak ľahko nevzdal, a aj keď sa musel živiť rôznymi povolaniami, rodinnú tradíciu stále udržiaval a dúfal, že sa k rodinnému remeslu raz nejako bude môcť vrátiť. A tak sa rodina a priatelia aspoň počas sviatkov mohli tešiť z jeho voňavých a sladkých perníkových balíčkov. Časy sa však našťastie zmenili, Florián aj jeho brat Bartolomej odišli do dôchodku, rozmýšľali, čo a ako ďalej, a do toho prišli oslavy 600-ročnice ich rodnej Prievidze. Slovo dalo slovo, na slávnostný jarmok týždeň vypekali tradičné ertlovské perníky, tie sa rozchytali za pár hodín a bolo rozhodnuté, v sladkej rodinnej tradícii sa bude pokračovať!

Aj takéto príbehy sú teda ukryté v ertlovských perníkoch, ktoré pre Vás s láskou pečie už štvrtá generácia rodiny Ertlovcov. Veríme, že Vám budú prinášať radosť a chutiť presne tak, ako majú chutiť tradičné domáce perníky.